Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Ciekawostki technologiczne

Znajdziecie tu państwo praktyczne porady przy wyborze sprzętu elektronicznego

  • Jak dobrać telefon, smartfon, tablet dla osoby z dysfunkcjami wzroku?
    Przed zakupem takiego sprzętu, trzeba się zdecydować do czego on nam jest potrzebny i w czym nam ma pomagać w życiu. Czy tylko do komunikacji tak jak aparaty stacjonarne, komórka, czy do wielu innych rzeczy co umożliwiają smartfony i tablety.

Na rynku są w dalszym ciągu dostępne, aparaty stacjonarne i komórki z klawiszami umożliwiające połączenia głosowe i sms, mają udźwiękowienie, ale ograniczają korzystanie z dodatkowych aplikacji, a ceny nie raz przewyższają ceny smartfonów.

Jeżeli wybierzemy postęp i nowoczesność  oraz chcemy czegoś więcej to możemy wybrać smartfon i tablet.

Smartfony i tablety pracują  na systemie operacyjny „Android”, otwarty, popularny w Europie oraz system „IOS”, dosyć zamknięty i indywidualny. Oba systemy mają  dostępność dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Każdy smartfon, niezależnie od systemu ma program udźwiękawiający tak zwany czytak ekranu w języku polskim. Na androidzie jest to Talck Back, a na IOS Voice Ouver.
Moim zdaniem najlepiej przystosowanym dla osób zupełnie niewidomych jest smartfon: IPhone na IOS i Samsung na androidzie.
Osoby słabo widzące mogą obsługiwać prawie każdy dostępny smartfon na rynku, ale polecam konsultacje i poznanie funkcji  dostępności, jak one działają w danym aparacie przed zakupem.
Tak jak i w komputerach trzeba zwrócić uwagę na wielkość pamięci RAM, procesor oraz na pojemność baterii, im większe tym lepiej będzie smartfon działał przy włączonych funkcjach dostępności dla osób z dysfunkcjami wzroku.
Dzięki dodatkowym aplikacjom smartfony potrafią zastąpić wiele urządzeń które osoby z dysfunkcjami wzroku kupują osobno np.: czytak książek, lupa elektroniczna, dyktafon, radio. Dzięki internetowi z karty sim lub WI-Fi, możemy komunikować się z całym światem, korzystać z dostępu do informacji w czasie rzeczywistym, sterować i obsługiwać inne urządzenia takie jak pralka odkurzacz itd. Możemy również czytać teksty drukowane, co pozwala na samodzielne odczytywanie oficjalnej korespondencji (faktury i pisma urzędowe). Dzięki aplikacjom GPS smatfon wspiera nas w poruszaniu się, a dzięki połączeniom video, możemy skorzystać z pomocy osób trzecich w odnalezieniu się w przestrzeni publicznej.
Smartfon z dostępem do internetu może służyć jako Rooter, czyli udostępnić ten internet do innego urządzenia kablem USB lub bezprzewodowo.
Osoby z dysfunkcją wzroku posługujące się brajlem, mogą obsługiwać smartfon za pomocą notatnika brajlowskiego, można używać klawiatury brailowskiej na ekranie smartfona , mogą używać zewnętrznych klawiatur qkuerty i brailowskiej oraz za pomocą komputera.
Osoby słabo widzące mogą wykorzystywać bezprzewodowy zrzut ekranu ze smartfona na ekran telewizora Smart, czyli to co robimy na smartfonie widać i słychać w telewizorze.
Decyzja jaki sprzęt i do czego ma służyć, należy do państwa. Podkreślam że każdy sprzęt lub przyrząd wspierający brak widzenia pomaga, ale nie zastąpi zmysłu wzroku.

Bogdan Gosławski

2024.04.26

  • Dostępność dla osób z dysfunkcją wzroku w obsłudze komputera z systemem Windows.
    Dostępność w systemie komputerowym "Windows" w  postaci programów: narrator, lupa, kontrast całkowity, zmiana wielkości i koloru kursora i wskaźnika myszy. Dodatkowo można było skorzystać z różnych specjalistycznych programów powiększających i czytających ekran, takich jak: Jaws, Megic, Zoom.Text, Super Nova, Windos Eays, które są dostępne do dzisiaj. Dzisiaj najpopularniejszym czytakiem ekranu staje się "NVDA", który jest dostępny za darmo, oczywiście możemy twórców wesprzeć finansowo. Działa na właściwie wszystkich systemach windows.

System Windows 10 i 11w ustawieniach ma zakładkę "Dostępność", która daje wiele możliwości ustawień komputera dla osób z dysfunkcją wzroku, takie jak lupa systemowa która też ma możliwość czytania.

Jak nas inforumje koncern Microsofft w 2025 roku 25 października zaprzestanie wspirać system windows 10, dlatego zachęcam do uczestnictwa w projektach PFRON, Aktywny Samorzad i Usówanie Barier w Komunikowaniu się by zaopatrzyć sie w sprzet wyposażony już w windows 11.

Bogdan Gosławski

2024.04.26

  • Kilka aplikacji na android dla osób z dysfunkcją wzroku, dostępne w sklepie Play.
    Takich aplikacji dla nas jest mnóstwo w sklepie „Play”, ja podaję tylko aplikacje sprawdzone Które dobrze współdziałają z czytakiem ekranu w smartfonie.

Lookaut - aplikacja czytająca na birząco tekst drukowany, rozpoznawanie otoczenia.

Bxby Wision - aplikacj atorska firmy samsung i dodtępna tylko na samsungach. Rozpoznaje tekst drukowany, ogoczneie. kolory .

Dolphin EasyReader – darmowa aplikacja zastępująca czytak książek mówionych, umożliwia korzystanie bezpośrednio z naszej biblioteki DZDN.

@Voice Aloud Reader – darmowa aplikacja czytająca różne pliki tekstowe zapisane w smartfonie.

Lazarillo GPS for Blind – darmowa prosta nawigacja stworzona dla osób z dysfunkcją wzroku.

Totupoint – aplikacja darmowa odczytująca „znaczniki” umieszczane na budynkach użyteczności publicznej podająca informacje o danej instytucji oraz uruchamia sygnał dźwiękowy znacznika pozwalający osobom z dysfunkcją wzroku namierzyć słuchowo wejście do instytucji.

mobileMPK – darmowa aplikacja z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej w wielu miastach Polski.

Bogdan Gosławski

2024.04.26

 

Banery/Logo